Mandragora byla již od pradávna nazývána magickou rostlinou, jež byla opředena mnoha pověrami.
Definice dle WIKIPEDIE: "Mandragora (česky také pokřín či pekřín) je rod rostlin čeledi lilkovitých. Zahrnuje šest zástupců tohoto rodu, z nichž nejznámější je mandragora lékařská. Je rozšířena ve Středomoří, jeden druh roste v Himálaji. Má afrodisiakální účinky."
Mandragora lékařská neboli pokřín obecný pochází z jihovýchodní Evropy. Na první pohled vás upoutá její kořen, který připomíná tvar lidského těla. Listy a květy vyrůstají ve tvaru růžice přímo z kořene, květy jsou fialové až bělavé a mají tvar zvonku, z nich se pak tvoří žluté bobulovité plody, co se podobají malému jablku.
Traduje se, že při vytažení mandragory ze země vydává démon sídlící v jejím kořenu tak děsivý skřek, že kdo ho zaslechne, zešílí, či dokonce zemře. Při sběru mandragory si proto mají lidé zacpat uši voskem. Kořeny se musí uvolnit a přivázat k ocasu černého psa. Pes rostlinu vytáhne, pojde a kořen se může sebrat. Podle další legendy roste mandragora ze semene muže, jenž trpí na mučícím kole, jiná vypráví, že jde o moč a sperma oběšence.
V antickém Řecku byla mandragora pro své silné afrodiziakální účinky zasvěcena bohyni Afroditě. Kořen mandragory tvoří hlavní ingredienci nápojů lásky, které mají u protějšku vzbudit sexuální touhu. Ženy nosívaly sušený kořen mandragory jako talisman, neboť věřily, že působí proti neplodnosti.
Mandragora, před níž měli respekt i samotní mágové, pomáhá jako ochrana před nemocemi, negativní energií a posedlostí. Používá se při vymítání ďábla a ochraňuje před ním. Tajemná bylina byla rovněž součástí mastí, kterými se potíraly čarodějnice, když letěly na sabat.
Výtažky z kořene získávali lidé tak, že oloupaný kořen vařili v octu nebo víně, následné vypití odvaru potom způsobuje halucinogenní stavy, zejména o létání. Tyto lektvary sloužily k věštění budoucnosti, odhalení příčin nemocí a jejich léčení či čarování a zaklínání, umožňovaly též cestování do jiných světů a dimenzí.
Šťáva z kořene a někdy i z plodů se užívala v nižších dávkách jako lék proti nespavosti, ve vyšších pak jako sedativum a analgetikum k utlumení bolesti při operacích a silných bolestech. Pro dosažení hlubokého spánku, doprovázeného neuvěřitelně živými sny, byly zase pojídány zralé plody této rostliny.
Babky kořenářky a léčitelé používali výtažky z mandragory i při plicních onemocněních, mandragora dokáže zklidnit úporný kašel a snižuje tvorbu sekretu v plicích. Z listů se vyráběly obklady na otoky a zánětlivá onemocnění kůže. V podobě mastí a krémů likviduje mandragora vředy a bradavice.
V současnosti vzrůstá zájem o využití mandragory k léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku. Některé obsažené alkaloidy také účinkují proti rakovinovému bujení, především proti leukémii. Při předávkování je mandragora smrtelně jedovatá.
Merlin
Autor článku - ZDROJ: facebook Merlin král čarodějů a mágů - připojte se!
Nebo sledujte web: http://merlin-kral-carodeju-a-magu.webnode.cz