Život každého z nás je od samého počátku hudbou, plnou zvuků, melodií a rytmů. Hudbu vnímáme od početí v lůně matky po celý život, až do posledních dnů. Hudba je v nás i okolo nás. Hudba je všudypřítomná. Má svou jedinečnou a nekonečnou sílu. Hudba, zvuky a vibrace mohou velmi hluboce ovlivňovat naše tělo, mysl i psychiku – ozdravují je a harmonizují. Tyto vjemy a procesy jsou zároveň velmi příjemné a povznášející. Naše tělo funguje jako ladička a přebírá vibraci z okolí, ve kterém se pohybuje. Hlučnými a disharmonickými tóny můžeme naše tělo rozladit. Naopak přesně volenými frekvencemi a tóny můžeme ladit nejen celé tělo, ale i konkrétní místa v těle či jednotlivé orgány. V posledních letech se zvukoterapie a zvukové léčení vyvinulo v terapeutické pole, které využívá zvuk k léčbě stresu, úzkosti, deprese a dalších.
Zvukové vibrace dopadají na buňky lidského těla a následně jsou zpracovávány mnoha dalšími kanály. Veškeré lidské vnímání se děje skrze vícero smyslů. Zvukovou vlnu mohou tedy vnímat i lidé, kteří jsou znevýhodnění nedoslýchavostí, hluchotou i hluchoslepotou. Jelikož však mají velmi dobře rozvinuty ostatní smysly, v těchto případech především hmat, vnímají dopad zvukové vlny na celý povrch těla daleko intenzivněji. Proto je zcela mylná představa, že s těmito lidmi nelze pracovat v terapii hudbou či tancem. Například neslyšící při terapii tancem improvizovaně tančí v rytmu hudby. Rozkmitané molekuly zvukové vlny proudící vzduchem působí na jejich receptory v kůži. Následné zpracování v centrálním nervovém systému má za následek uvědomění si vibrací spojených s rytmem hudby. Rytmus pak mohou vnímat i skrze podlahu bosými chodidly nebo dlaněmi opřenými o rezonující materiály.
LÉČEBNÉ PŮSOBENÍ ZVUKU JE VYUŽÍVÁNO V PRŮBĚHU CELÉ HISTORIE LIDSTVA
Již naši dávní předkové provozovali hudbu při různých obřadech, rituálech a k uzdravování, protože věřili v její moc. Hudební terapii znaly všechny starověké civilizace, jako byly Egypt, Asýrie, Babylón, Izrael, Řecko a Řím. Například v Egyptě se před 3000 lety používala zajímavá terapeutická metoda: „Nemocní byli naloženi do loděk a plaveni po Nilu za doprovodu uklidňujících tónů jednoduchých hudebních nástrojů. Ale zatím nejstarší zmínka spojení hudby a medicíny pochází až ze Starého zákona, kde je popisováno, jak David léčil hrou na harfu krále Saula z depresí. Řečtí lékaři používali flétny a lyry k léčení svých pacientů. Používali vibrace pro pomoc při trávení, také léčili duševní poruchy a nespavost hudbou. Aristoteles ve své knize De Anima napsal, že hudba na flétnu může vzbudit silné emoce a očistit duši. Pythagoras vycházel z předpokladu, že je celý vesmír vybudován harmonicky. Harmonie mezi vesmírnými tělesy a jejich pohyb rozkmitává éter, jenž vydává harmonický zvuk znějící celým vesmírem (zde má původ rčení harmonie sfér). Podle Pythagora stejně jako celý vesmír, i duše je určitou harmonií, souzvukem a tato skutečnost vysvětluje potěšení, které hudba poskytuje lidské duši. Duše se může pomocí hudby zdokonalovat, jelikož hudba může duši naladit na onu božskou melodii a harmonii, úkolem hudby je pomoci duši rozpomenout na její božský původ. Pythagoras a jeho žáci proto využívali hudby k léčení mnoha chorob a můžeme ho tak považovat za zakladatele muzikoterapie.
Také v Číně je léčba hudbou využívána dlouhá tisíciletí. Vychází z teorie o pěti prvcích a pěti základních tónech tvořících základ našeho bytí. Zvuk je na dálném východě, především pak v Nepálu, Indii a Tibetu, dlouho používaným nástrojem. Podle indické mytologie byl člověk stvořen ze zvuku, a tudíž JE zvuk. V Indii jsou již po staletí využívány tzv. rágy (hudební díla) k navození různých stavů mysli u posluchačů. Pomalé rytmy zpomalují mysl a navozují klid a relaxaci. Rychlé tempo a rytmy, obvykle v kombinaci s notami o vysoké frekvenci stimulují a osvěžují mysl a tělo. Starodávný systém Nada Yogy uznává vliv hudby na tělo a mysl a pracuje s vibracemi vycházejícími ze zvuků k pozvednutí úrovně vědomí jedince. Téměř každá tradiční kultura má své specifické nástroje a postupy. Například mnohohlasý zpěv tibetských mnichů nebo hrdelní zpěvy Mongolů, tibetské mísy, jejichž zvuk má podporovat frekvenční vyladění, a tudíž i zdraví jednotlivých orgánů i celého těla. Spojuje je však pevná víra v léčebný potenciál hudby, založená na tisíciletých zkušenostech. Dnešní výzkumy naznačují, že například orientální hudba skutečně pozitivně ovlivňuje orgány, pro které je určena.
TERAPEUTICKÉ LADIČKY – ODSTRAŇUJÍ ENERGETICKÉ BLOKÁDY A OVLIVŇUJÍ NÁŠ BIOLOGICKÝ RYTMUS
Terapeutické ladičky jsou nástroje v podobě vidlic, které mají unikátní provedení a využívají principy zvuku, vibrací a doteku k dosažení relaxace a regenerace. Každá ladička má svoji stanovenou frekvenci – kmitočet a od toho se odvíjí její terapeutické vlastnosti. Ladičky umožňují tělu reagovat na vibraci prostřednictvím vyrovnání a vyladění proudu energií. Stačí ladičku rozeznít a přiložit ji k jakékoli části těla, kterou chcete uzdravit – ať už se přímo těla dotkneme nebo ladičku ponecháme znít v jeho bezprostřední blízkosti. Můžeme ji také používat při energetickém léčení, například tak, že ji položíme do blízkosti různých čaker neboli energetických center nacházejících se podél páteře. Ladičku můžeme také aplikovat přímo na akupresurní body. Ladičku rozezníme speciálním kladívkem nebo úderem o podložku. Druhů terapeutických ladiček je mnoho. Např. andělské ladičky, energetické, Solfeggio ladičky, orgánové, čakrové či harmonizující.
Jaké mohou být pozitivní účinky terapeutických ladiček?
• Pomáhají prohloubit čistotu mysli a kvalitu mozkových funkcí
• Pomáhají zlepšit tok energií v těle
• Pomáhají mentální integraci mozkových hemisfér
• Pomáhají hojení namožených svalů a šlach
• Pomáhají zlepšit a obnovit přirozené rytmické cykly těla, což se pozitivně promítá na úrovni fyzické, psychické i duchovní
• Je prokázána účinnost ladiček při zvyšování produkce oxidu dusnatého v těle. Je to plyn, který způsobuje uvolnění svalů a roztahování cév
NECHTE SE LÉČIT TÓNY, KTERÉ DOKÁŽÍ HARMONIZOVAT VAŠE TĚLO I MYSL A KTERÉ MŮŽETE SAMI ROZEZNÍT
TIBETSKÉ MÍSY – Jejich původ je zahalen tajemstvím, leč jsou-li mísy použity správně, má jejich zvuk na člověka velmi blahodárný vliv. Zhmotňují sílu starodávných duchovních tradic, které propojují duši s nekonečným vesmírem. Jejich hypnotický zvuk vyvolává harmonický tón, jež vyburcuje mysl a tělo k očistnému klidu. Základním předpokladem ovšem je, že se jedná o mísy skutečně kvalitní a kvalitně znějící. Mísy jsou vyrobeny ze 7 kovů, které představují planety:
• ZLATO – SLUNCE
• STŘÍBRO – MĚSÍC
• RTUŤ – MERKUR
• MĚĎ – VENUŠE
• ŽELEZO – MARS
• CÍN – JUPITER
• OLOVO – SATURN
Ponoř se do jejich hlubin a zpívej spolu s nimi nekonečnou píseň vesmíru...
MAGICKÝ HANDPAN – Také vás fascinují handpany? Jedná se o kovový hudební nástroj připomínající UFO, na který se hraje rukama. Disponuje naprosto jedinečným zvukem, který u jiných nástrojů nenajdete. Je vhodný pro meditační i energetické hraní. Na handpan se může naučit hrát úplně každý (i děti ho milují). Rozvíjí vaši kreativitu a naplní vás pozitivní energií. Nedoporučuje se tento nástroj kupovat přes internet, aniž byste si ho vyzkoušeli. Musíte vědět, že Handpan, na který si sáhnete a poslechnete lahodí vašim smyslům. Ukvapeným rozhodnutím můžete přijít o potěšení ze hry a zklamáním nad špatně investovanými penězi. Může trvat i delší dobu, než najdete ideální Handpan, který s vámi bude rezonovat. I tady platí rčení „Trpělivost růže přináší“.
KOSHI ZVONKOHRY – Jsou vyhledávané pro svou schopnost přinést klid a harmonii do prostoru, ve kterém visí. Jsou často používány při meditacích, relaxaci, terapii zvukem nebo jednoduše k vyvolání příjemné atmosféry. Jejich zvuk má upoutávající a léčivý účinek na lidskou mysl a tělo. Zvonkohry Koshi jsou k dispozici ve 4 typech zvuků a ladění (země, voda, oheň, vzduch).
DEŠTNÉ HOLE (RAINSTICKS) – Hudební nástroj pocházející od původních obyvatel Ameriky, se vyráběl ze zdřevnatělých dutých částí kaktusů, původně sloužil k přivolávání deště v období sucha. Hůl je naplněna různými typy částic a semínek, které při přesýpání vytvářejí zvuk podobný dešti nebo plynoucí vodě. Můžeme je též použít i jako rytmické chřestítko. Jsou to nástroje velmi příjemné a relaxační a dají se použít i jako zvukový podklad ve spojení s jinými nástroji.
„Není orgánových systémů v těle, které by nebyly ovlivněny zvukem, hudbou nebo vibracemi“. - Platon