„Kdyby lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, nepěstovali by na zahradách už nic jiného“. – Maria Treben
Na začátku jara se toužíme dosytit zelenou barvou – jíme zelené bylinky a možná více nosíme zelené oblečení. Z půdy už začínají vylézat ven první jarní léčivky. Právě v tomto období v sobě mají největší sílu, a tak se toho odpradávna snaží lidé využít a s pokorou k přírodě tyto zelené poklady sbírají. Začít můžeme doslova bylinným multivitaminem – Kopřivou dvoudomou (lat. Urtica dioica). Zatímco ji někdo vnímá jako nevítaný a neužitečný plevel, naši předkové si jí velmi považovali. Ne nadarmo je mezi bylinkáři označována jako „český žen-šen“. Kopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy.
NEJSTARŠÍ ZPRÁVA O OBLIBĚ KOPŘIVY SE DATUJE JIŽ OD STAROVĚKU
Kolem 3. století př.n.l. předepisovali Hippokratovi současníci šťávu z kopřiv zevně při uštknutí hadem nebo štírem a vnitřně jako protijed na rostlinné jedy. Římští vojáci se v chladnějších oblastech kopřivou šlehali, protože popálení zahřívalo kůži. Staří evropští bylinkáři doporučovali kopřivový čaj při kašli a tuberkulóze, dále při léčbě kurdějí a za účelem zastavení krvácení. Šťáva z kopřivy získala výtečnou pověst prostředku k podpoře růstu vlasů. Domorodé americké ženy pily čaj v těhotenství pro posílení plodu a usnadnění porodu. Kojící matky tuto bylinu používaly za účelem zvýšení tvorby mléka.
Věděli jste o tom, že lidé již od pravěku využívali kopřivu jako rostlinu textilní? Na našem území je doloženo, že v období neolitu (5000-4000 př.n.l.) se do oděvů utkaných z kopřivového vlákna oblékali již pravěcí lovci (potvrzeno nálezy z Věstonic a Pavlova). Mnich Nestorius (okolo r. 900) informuje ve svých záznamech o mimořádně odolných lodních plachtách a oděvech vyrobených právě z kopřiv. Patrně nejstarším doloženým výrobkem z kopřivového vlákna je velmi tenká nit potvrzující použití precizně zpracovaného lýka této rostliny pro fixační účely. Jedná se o známý nález pravěkého muže Ötziho z ledovce v oblasti Ötztalských Alp (objeveného v roce 1991 ve výšce 3 210 m.n.m.), který žil před 5 000 lety. Ten měl ve své výbavě šípy, při jejichž konstrukci byly v případě upevnění ptačích letek použity nitě z kopřivového vlákna. K dalším hmotným nálezům kopřivové textilie patří jemná tkanina objevená na sídlišti Voldtofte v Dánsku. K jejímu zhotovení došlo mezi lety 940 až 750 př.n.l. a nacházela se v jedné z nejbohatších hrobových výbav z doby bronzové, které dosud byly v Dánsku prozkoumané.
KOPŘIVA JE POVAŽOVÁNA ZA ROSTLINU, NACHÁZEJÍCÍ SE „NA POMEZÍ SVĚTŮ“
Různých forem čarování za pomoci kopřiv bylo zaznamenáno poměrně značné množství. Jedním z častých magických úkonů byla obrana proti čarodějnicím. Svazky kopřiv kladené pod práh dveří či pod okna měly nejen kletbu odvrátit, ale přímo pomocí zlé síly v rostlině obsažené útok obrátit proti tomu, kdo ho zavinil. Podobně se chránila obilná pole prostřednictvím svazků kopřiv zapíchnutých na okraji. Velmi zásadní byl strach o dojivost krav a kvalitu mléka. Zde bylo napadení čarodějnicemi očekáváno nejčastěji. Například z obce Jíkve je doložen tento postup: „Nový úterý ráno, ve čtvrtek v polednách a v sobotu po slunci západu utrhni pokaždé tři vršky kopřivové z těch kopřiv co rostou skrze plot. Dej je do dojačky a na každé zvlášť podoj. Potom slej všecko dohromady i s kopřivami, posyř a udělej sýr. Sýr dej kravám jíst. Když krávě sýr budeš dávati, říkej tato slova: Já tobě dávám tvůj požitek ve jménu Boha Otce, Boha Syna a Boha Ducha svatého, abys mně také dala tvůj užitek, k tomu mi dopomáhej Bůh. Syrovátku, která zbyla, i s kopřivami zakopej v chlévě na vnitřní stranu prahu“.
KOPŘIVA BLAHODÁRNĚ PŮSOBÍ NA CELÝ ORGANISMUS
Listy a nať kopřivy obsahují velké množství zeleného barviva – chlorofylu. Dále vitamín C, třísloviny, minerální látky jako je hořčík, vápník, železo a draslík. Obsahuje i kyselinu křemičitou, která prospívá vlasům a nehtům a kyselinu mravenčí, která spolu s histaminem způsobuje pálivost při popálení. Obsahuje také vitamín D, fosfor, serotonin a rutin. Použití kopřivy v léčitelství je velmi rozmanité:
- Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu
- Má močopudné a protizánětlivé účinky
- Snižuje hladinu cukru v krvi
- Má dobrý vliv na játra, slezinu, slinivku, žlučník i plíce
- Posiluje nervový systém
- Harmonizuje látkovou výměnu
- Zabraňuje zužování cév
- Pomáhá při revmatismu a dně
- Podporuje růst vlasů, regeneruje stav pokožky
- Odstraňuje stavy únavy a vyčerpanosti
- Zlepšuje stav kloubů, ulevuje od pocitu těžkých nohou
- Pomáhá vylučovat přebytečnou vodu z organismu
- Urychluje léčbu ran
- Dodává organismu osvěžení, vitalitu a energii
- U mužů přispívá k normální funkci prostaty
Na jarní detox sbíráme mladé výhonky. Právě ty mají nejvíce účinných látek. Čím mladší výhonky, tím lépe! Říká se, že sbírat kopřivu byste měli nejlépe kolem poledne, a to do konce května, pak se v ní údajně hromadí dusíkaté látky. Vybírejte si pro svůj sběr čistá místa v přírodě, daleko od různých silnic a zemědělských polí. Během léta pak sbírejte kopřivová semínka, které můžeme označit za superpotravinu. Nápoj z kopřiv si dopřejte ideálně po dobu jednoho až dvou týdnů. Dlouhodobé užívání nápoje je na individuálním zvážení. Během užívání tohoto zeleného elixíru můžete zaznamenat nejen výraznější močopudné účinky, ale na někoho působí i laxativně. Což je známka toho, že kopřiva má pročišťující účinky. V případě, že by vám to bylo nepříjemné, můžete dávkování přizpůsobit vašim potřebám.
MILÉ ŽENY, UŽ JSTE ZKOUŠELY REVITALIZAČNÍ KOPŘIVOVOU MASKU?
- Připravte si čerstvě natrhané kopřivy (postačí jedna malá hrst)
- Kopřivy rozmixujte s hrnkem vody a přidejte jedlý za studena lisovaný olej (vynikající je meruňkový nebo mandlový)
- Zahustíte pohankovou moukou (1-2 polévkové lžíce). Použijte buď celozrnnou nebo hladkou (bílou)
- Vzniklou kašičku naneste na obličej, pusťte si oblíbenou hudbu, hýčkejte se a relaxujte
- Masku nechte působit 30 minut a následně smyjte vlažnou vodou