Měsíc je spolu se Sluncem nejdůležitějším a největším nebeským tělesem, které lidské oko vnímá. Společně určují den a noc, rytmus dne a lidské biorytmy, kalendáře mnoha kultur i cyklus života. Měsíc je spojován s ženským principem, s tajemnem, odvrácenou stránkou života a dne. Měsíc, stejně jako žena, je považován za symbol plodnosti a za pasivní princip. Je mnoho úhlů pohledu, z jakých se na toto nebeské těleso můžeme zaměřit, stejně tak má Měsíc mnoho vrstev, které můžeme zkoumat. Z nejvýznamnějších to jsou lunární cyklus a lunární fáze, které určují některá dění v přírodě (příliv a odliv), nebo mnohá tradicí a zkušeností prověřená fakta spojená s ženským principem nebo léčitelskými a kouzelnými praktikami. Měsíc se stal důležitým kulturním symbolem pro všechna společenství lidí na Zemi.
Podle dnes již uznávané hypotézy vznikl Měsíc před 4,5 miliardami let srážkou Země s planetárním tělesem, které mělo přibližně takové rozměry, jaké má dnes Mars. Planeta, s níž se Země srazila, je nazývána jako Theia. Ta se odpařila a různě velké úlomky obou těles pak kolem země vytvořily prstenec. Z toho se později zformoval Měsíc. Podle mnoha výzkumů byla Země v okamžiku srážky stará zhruba 62 milionů let. Úlomky, z nichž se později vytvořil Měsíc, obíhaly kolem Země. Země se postupně začala vzdalovat vlivem gravitačního působení obou těles. Otáčení Země se začalo zpomalovat s oddalujícím se Měsícem. Jen několik tisíc let a pouze polovina úlomků, jež vznikly při kolizi, stačilo Měsíci k jeho vzniku. Je možné, že mohlo dojít k několika velkým srážkám, ne pouze k jediné, jak se prozatím uvádí. Výchozím materiálem pro vznik Měsíce byly vrchní vrstvy obou těles, jež do sebe narazila. Povrch Měsíce, který tvořil v počátečních fázích obrovský oceán magmatu, ztuhl asi před 4,4 miliardami let a vytvořil tenkou slupku s nízkou teplotou.
PO CELÉ VĚKY JE MĚSÍC SOUČÁSTÍ LIDOVÝCH TRADIC, MÝTŮ A POVĚR VŠECH CIVILIZACÍ
Lidé ve starověku věřili, že Měsíc má vliv na cykly spojené s narozením, životem a smrtí. Domnívali se, že má spojitost i s úrodností půdy a se stanovením doby pro sklizeň. V této souvislosti bylo s Měsícem spojováno mnoho bohyň. Jednou z měsíčních bohyň uctívanou Řeky byla Diana, která je známá také jako Artemis. Diana s Měsícem je v protikladu se Sluncem řízeným jejím bratrem Apollónem. Je známá i jako ochránkyně nevinnosti, mladých dívek a zvířat a také jako zkušená léčitelka. Další bohyní Měsíce je Seléné, sestra boha Slunce Hélia. Podle této bohyně vznikl název pro vědeckou nauku o Měsíci, jíž je selenologie. Bohyní úplňku byla Démétér. Jejím římským protějškem byla bohyně Ceres. Obě jsou zobrazovány s obilným klasem, neboť byly také bohyněmi úrody a symbolem sklizně. Jinou řeckou bohyní je Hekaté. Řekové v ní spatřovali moudrou bytost ubývajícího Měsíce. Je uctívána také jako znalkyně černé magie, jako ochránkyně hrobů a míst setkání temných sil. Mužským protějškem těchto bohyň je hinduistický bůh Měsíce Čandra. Je znázorňován, jak jezdí po obloze na stříbrném voze, který je tažen deseti koňmi.
Germáni počítali čas na noci. V jednom z mýtů je proto Měsíc sjednocen s personifikovanou Nocí. Velký význam přisuzovali Germáni střídání měsíčních fází. Věřili, že na konkrétní měsíční fázi závisí zdar nebo nezdar jejich osudu, cesty, obchodu či vedení války. Podle Keltů byl Měsíc posvátný, byli si vědomi jeho působení na Zemi a člověka. Působení přílivu a odlivu mu přineslo označení „Pán vody“. Ještě před astronomickým časem solárního cyklu tak vznikl na základě pozorování Měsíce čas lunárního kalendáře. O slovanském bohu Měsíce Chors se dochovaly pouze kusé informace, je obtížné stanovit jeho skutečnou funkci. Předpokládá se, že se jednalo buď o solární božstvo, nebo boha Měsíce. Usuzuje se tak z časté dvojice, již tvořili Dažbog, bůh Slunce, a Chors.
Nejvíce pověr se váže k novoluní. Nedoporučuje se ukazovat prstem na nový Měsíc, protože to prý přinášelo smůlu po celý příští kalendářní měsíc. Odraz nového Měsíce v zrcadle měl přinášet smůlu a neštěstí. Nový Měsíc znamenal pro lidi také štěstí. Například otáčení stříbrné mince v kapse při pohledu na nový Měsíc přinášelo bohatství. Pověsti se vázaly i k pohybu nebeských těles. S měsíčními fázemi se spojovalo zejména početí a narození dětí. Protože maliny patří mezi ty rostliny, kterým vládne Měsíc, doporučovaly porodní báby nastávajícím matkám pít čaj z listů maliníku, který tlumí bolest při porodu. Účinek čaje je skutečně prokázaný.
MĚSÍČNÍ FÁZE JSOU VÝRAZEM VESMÍRNÉHO TANCE MĚSÍCE SE SLUNCEM – I ŽIVOTNÍHO TANCE NAŠICH SVĚTLÝCH A TEMNÝCH STRÁNEK
Neustále se měnící rytmus Měsíce ovlivňuje nálady, emoce, chování a jednání lidí. V období úplňku se zvyšuje napětí, vzrůstá agresivita, kriminalita. Úplněk působí i na naše zdraví, lékaři vypozorovali výkyvy krevního tlaku. Dominantní je názor, že přibývající Měsíc má posilující efekt, kdežto Měsíc ubývající má účinky potlačující a oslabující. Měsíc také přitahuje vodu v našich tělech a působí tak na náladu, spánek a celkový zdravotní stav. Měsíc má také velký vliv na plodnost a těhotenství. Také porod je řízen Měsícem, říká se, že za úplňku praskají plodové vody. Věřilo se také, že Měsíc ovlivňuje u žen růst vlasů či průtok krve žilami. Stříhat vlasy bychom si měli pouze v době přibývajícího měsíce a ve znamení lva. Jednotlivá měsíční znamení mají vliv na určité části těla. Tehdy je vhodné je léčit a věnovat se jim.
Mnohé kultury věří, že existuje duchovní spojení mezi ženským cyklem a cyklem Měsíce. Souvislost mezi ženskou tvořivostí a Měsícem byla pozorována v opakujícím se cyklu tvořivých energií, které měnily podobu a formu v průběhu ženina cyklu. Tyto energie dávaly každé ženě schopnost tvořit, to znamená materializovat dosud neprojevené, ať už šlo o myšlenku, určité pochopení nebo samotný život. Tvořivost žen, jejich sexualita a spiritualita se chápaly jako něco, co vychází z jejich těla a rytmů, a tvořivé energie související s jejich sexualitou tvořily podle starého pojetí základ menstruačního cyklu, který obnovoval život každý měsíc. Naše ženství není jen o plodnosti, či dokonce o tom, že máme dělohu a cyklus, ale o původním ženství, které je vlastní všem ženám a jejich energetickému centru umístěném nad dělohou. V autentické či Posvátné ženství nemusíme věřit, my jím jsme.
Střídání měsíčních fází se opakuje v intervalu 29,5 dne a v odborné terminologii toto označujeme jako synodický měsíc. Celkem máme 8 fází, ale pro nás budou důležité 4 hlavní fáze, a to nov, první čtvrt, úplněk a poslední čtvrt. První čtvrt je jinak známa písmenem D, protože měsíc dorůstá. Poslední čtvrt naopak písmenem C, jako couvá. Zajímavostí o těchto písmenech je, že „na jižní polokouli toto pravidlo neplatí, protože Měsíc tam vidíme vzhůru nohama“. Každá z lunárních fází má své jedinečné vlastnosti, které ovlivňují naše emoce, energii a náladu.
NOVOLUNÍ – Novoluní nastává, když je Měsíc v konjunkci se Sluncem, takže není vidět. Luna je v temnotě a připravená k přijímání nového světla. Tato fáze symbolizuje nový začátek, obnovení, růst a plodnost. Je proto vhodné na chvíli se zastavit a jen tak nic nedělat, vynikající je také očistný půst.
PRVNÍ ČTVRT – Takto nazýváme období, kdy je Měsíc osvětlen zhruba z poloviny. Tato fáze symbolizuje akci, rozhodování a růst. Čas na přijímání rozhodnutí, řešení problémů a pokračování v práci na nových projektech. Jde o všeobecně příznivé období.
ÚPLNĚK – Měsíc je plně osvětlen. Tato fáze symbolizuje vrchol naplnění a dokončení. Nejlepší čas pro rituály a meditace. Čas na oslavu a výročí, a také na dokončení projektů a manifestaci cílů. Vše se projevuje, osvětluje a na světlo vychází pravda. Čarodějky v měsíčním světle sbírají různé byliny. Síla Měsíce se při úplňku totiž znásobuje. K měsíční magii se používá vrbový proutek, stříbrný kalich a měsíční kámen.
POSLEDNÍ ČTVRT – Poslední čtvrt nastává, když je Měsíc opět osvětlen asi z poloviny. Tato fáze symbolizuje uzavření, odklon a uvolnění. Čas na vyrovnání účtů, ukončení projektů a vyřešení dosud nevyřešených záležitostí. Je to vhodné období pro rituály na úbytek zlé energie, proti pomluvám, nařknutí nebo hádkám.
MĚSÍČNÍ KÁMEN – SYMBOL PLODNOSTI, INTUICE A JEMNOSTI
Měsíční kámen je po staletí v lidových tradicích spjatý s Měsícem a vodou. Traduje se, že díky tomu silně působí na city, emoce a intuici. Je skvělým pomocníkem proti nespavosti, udržuje v rovnováze ženskou a mužskou energii a údajně napomáhá za úplňku vyvolat živé sny. Měsíční kámen je především ženský kámen, ženy léčí a chrání. Provází je v meditativních cestách do jejich nitra. Dívkám pomáhá rozvinout ženskost. Upravuje funkci vaječníků, pomáhá k pravidelnému menstruačnímu cyklu a ulevuje při nepříjemných projevech přechodu. I když Měsíční kámen symbolizuje spíše ženské vlastnosti, tak muže zjemňuje a probouzí v nich laskavost. Měsíční kámen nabíjíme pod proudem studené vody nebo přes noc v misce s vodou spolu s křišťálem. Nabíjíme při dorůstajícím měsíci a při úplňku.