Dlouho jsem přemýšlel o tom, zda napsat podobný článek a zda to není „nošení dříví“ do lesa. Ukazuje se, že není. Mnoho lidí, se kterými se potkávám buď profesně či společensky, mají velký zmatek v tom, kdo je psychiatr, psycholog, psychoterapeut a kdy za kým jít, pokud by to někdy bylo potřeba. Současně jsem si vědom, že v ČR vyvolávají tyto profese občas nepříjemné pocity. Možná i vy máte obavy využít některou z těchto služeb, protože nejste „blázni“. Mohu vás ubezpečit, že většina lidí, kteří hledají odbornou pomoc, nejsou blázni. Jsou to běžní lidé jako já nebo vy, kteří se jen dostali do těžké životní situace a hledají odpovědi na svůj další život.
Například manažeři, kteří se cítí emočně vyčerpaní a nemají sílu dál vést svůj tým a podávat špičkové výkony. Nebo lidé, kteří procházejí těžkým rozchodem a potřebují se ze všeho vzpamatovat a najít znovu pevnou půdu pod nohama a také například ti, kteří potřebují více uvěřit sami sobě, svým schopnostem a dovednostem. V tomto článku se vám pokusím velmi stručně ukázat zásadní rozdíly mezi výše uvedenými profesemi pro případ, že byste potřebovali některé z těchto služeb využít pro sebe či vaše blízké.
Psychiatr je člověk, který vystudoval lékařskou fakultu. Je to lékařský obor se vším všudy.
Psychiatr je v podstatě všeobecný lékař, který se následně věnoval dalšímu studiu a ukončil jej atestací. Provádí psychiatrická vyšetření, předepisuje léky a vystavuje neschopenky. Jeho pacienty mohou být například lidé s poruchou příjmu potravy, depresemi (diagnostikovanými) či maniodepresivní lidé, kteří potřebují medikaci. Abyste si to uměli lépe představit, kdysi za mnou přišla klientka s tím, že věci v jejím bytě mají negativní energii. Byla ve velmi rozrušeném stavu a den předtím příteli vyhodila novou televizi z okna. Na bíle zdi za mnou, kde v tu dobu zatím nebyl žádný obrázek, viděla modré motýlky. Trpěla tzv. bludy a bylo třeba ji psychiatricky diagnostikovat a nasadit léčbu. Proto jsem ji dal doporučení na návštěvu psychiatrie bez jakýchkoliv negativních konotací. Byla ji následně diagnostikována maniodepresivní psychóza a byly ji nasazeny adekvátní léky.
Psycholog je člověk, který má humanitní vzdělání ukončené titulem Mgr. (obvykle filosofickou fakultu) a potkat se s ním můžete v mnoha oborech, jakými jsou například HR oddělení, v oblasti školství nebo v poradenských oborech. Můžete od něj očekávat třeba psychologické testy sloužící k firemním účelům. Například psychotesty při přijímacím řízení do zaměstnání (jak se hodíte na danou pozici, jak zvládáte pracovat pod stresem a zda osobnostně zapadnete do týmu. Nebo testy dětí, zda jsou již osobnostně dost vyzrálé, aby zvládli nastoupit do první třídy základní školy atd.) Jako jednotlivci se s ním asi nejčastěji setkáte v době, kdy budete hledat řešení, jak zvládnout svá životně náročná období. Můžete od něj získat rady, jak se s konkrétními problémy vypořádat. Je vhodné zmínit, že i někteří psychologové jsou absolventy psychoterapeutického výcviku – viz.níže.
Psychoterapeut má taktéž vystudovánu některou z filosofických či pedagogických fakult a má titul Mgr. Kromě vysoké školy musí psychoterapeut ještě absolvovat psychoterapeutický výcvik (zpravidla další 4 roky praktického studia). V tomto výcviku se učí pracovat nejen s klienty, ale také sám se sebou a řeší si své vlastní „třinácté“ komnaty, aby byl schopen být pro své klienty opravdovým průvodcem, o kterého se klienti mohou opřít.
Psychoterapeuta tedy navštěvují lidé, kteří nepotřebují konkrétní diagnostiku (kdo tedy dle psychologických testů jsem), ale hledají odpovědi na otázky partnerských vztahů, dalšího životního směřování, různých nejistot, nízkého sebevědomí nebo nezvládají tlak v zaměstnání či komunikaci s ostatními, anebo mají strach z různých životních situací atd.
Psychoterapeut „léčí“ slovem, pochopením, akceptací svého klienta za všech podmínek a rozvíjí jeho potenciál tempem, který klientovi vyhovuje. Typickým příkladem je například klient, který prošel rozchodem a neví, co si v životě dál počít a má obavy, že už zůstane vždycky sám. Nebo žena, která má nízké sebevědomí a nedaří se jí prosadit vůči ostatním a sdělit také své potřeby a přání. Potkávám se také s klienty, kteří se v životě na základě životních událostí hledají a neví, co by měli vlastně dělat, co by chtěli a současně cítí, že jim ujíždí vlak atd.
Snad se mi v těchto pár řádcích podařilo vám přiblížit jednotlivé obory a máte v tom více jasno. Pokud vás delší dobu trápí nějaká životní témata, máte možnost si psychoterapii také vyzkoušet do 30.4.2020 zdarma či dobrovolný finanční příspěvek.
Autor článku: Mgr. Ivo Kotek, MBA - Více na www.ivokotek.cz
Od roku 2007 se věnuje terapeutické, konzultantské a lektorské činnosti. Zaměřuje se jak na psychosociální výcviky, koučování, tak i individuální terapie. Současně vede tréninky efektivní komunikace, leadershipu či time managementu v komerční sféře. V předchozích letech působil na různých manažerských a obchodních pozicích v nadnárodních společnostech.